مدیر عامل بانک مهر اقتصاد: نرخ های جدید سپرده بانکی در انتظار ابلاغ/ نرخ سود بلندمدت ها قطعا تغییر می کند

7 اردیبهشت 93 15:39نویسنده : سجاد دانش

 

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس روز گذشته بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری در جهت ساماندهی نرخ سود بانکی با تعیین نرخ سود در دامنه 10 تا 21 درصد توافق کردند.

مدیر عامل بانک مهر اقتصاد نتاج

بر این اساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه مدت 10 درصد، 3 ماهه 14 درصد، 6 ماهه 16 درصد و یک ساله و بیشتر 21 درصد تعیین شده است.


محمد تقی نتاج در گفت‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی فارس اظهار داشت: هنوز دستورالعملی نهایی به بانک‌ها ابلاغ نشده است.

وی در عین حال در پاسخ به اینکه چرا نرخ سود سپرده‌های یک تا 5 ساله 21 درصد دیده شده است، گفت: به نظر من این یک سیاست موقت برای شرایط فعلی است و در بلند مدت تغییر می‌کند.

به گفته نتاج طبیعتا نرخ سود سپرده‌های بلندمدت‌تر و 5 ساله بر اساس ریسکی که سپرده‌گذار برای بلند مدت می پذیرد باید متفاوت باشد. نرخ سود سپرده به ماندگاری آن و اینکه نزد بانک  دولتی یا خصوصی باشد برمی‌گردد.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد از پیش‌بینی یکسان نرخ سود‌ سپرده بانک‌های دولتی، خصوصی و موسسات انتقاد کرد و گفت: این تصمیم مشکل ایجاد خواهد کرد.

وی توضیح داد: در بحث‌های مالی دو مقوله ریسک و بازده مطرح است و هر چه ریسک بالاتر باشد بازده مورد انتظار بالاتر است.

نتاج خاطرنشان کرد: با توجه به تفاوت ریسک موسسات و بانک‌های دولتی طبیعتا نرخ سود بانک‌های دولتی باید یکی- دو درصد پائین تر از موسسات و بانک‌های خصوصی باشد در این صورت تمام سپرده‌ها جذب بانک‌های دولتی می‌شود.

وی ابراز امیدواری کرد در ابلاغیه نهایی نرخ سود سپرده‌ها این مشکل حل شود.

مدیرعامل بانک مهر اقتصاد همچنین در پاسخ به اینکه آیا بانک مرکزی در توافق جدید نرخ سود سپرده ها مشارکت داشته است، گفت: بانک مرکزی قطعا برای این دامنه به تشکل‌های بانکی مانند کانون بانک‌های خصوصی و شورای هماهنگی بانک‌ها توجه داشته است.

لازم به ذکر است که بیشترین سود بانکی در حال حاضر برای سپرده های کوتاه مدت توسط بانک مهر اقتصاد پرداخت میشود. البته این نوع خاص از سپرده کوتاه مدت که مشمول سود علی الحساب 23درصد میشود، برای کسانی است که حداقل مبلغ 10.000.000 ریال را برای مدت خاصی برداشت نکنند. ضمنا سود پرداختی برای سپرده های 6 ماهه 24درصد و 20 ماهه در این بانک 25درصد علی الحساب میباشد.


برچسب ها: کدام بانک بیشترین سود را میدهد ، بانک مهر اقتصاد ، مدیر عامل بانک مهر اقتصاد ، سود روزشمار بانک مهر اقتصاد ، کاهش نرخ سود بانکی در سال 93 ، کم شدن سود بانکها در 93 ، جدیدترین نرخ سود بانکی ،
آخرین ویرایش: 9 اردیبهشت 93 18:58

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic