هشدار جدی بانک مرکزی برای انجام اصلاحات در موسسه های اعتباری

30 دی 92 22:11نویسنده : سجاد دانش

 
ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی گفت: مؤسسات اعتباری حذف شده از سایت بانک مرکزی، پیش از این مکلف شده بودند سلسله اقداماتی را برای نزدیک شدن به استانداردهای بانکی مورد نظر این بانک انجام دهند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، سیف افزود: بر همین مبنا نیز بانک مرکزی با فعالیت آن ها موافقت اصولی کرده و برنامه زمان بندی شده ای را برای اقدامات آن‌ها تعیین کرده بود.


سیف ادامه داد: روش درست این بود بانک مرکزی پس از این که تحقق شرط و شروط تعیین شده را از سوی این مؤسسات رصد کرد، با قرارگرفتن نامشان در سایت خود موافقت کند اما متأسفانه به محض صدور موافقت اصولی، نام این مؤسسات در فهرست سایت قرار گرفت.

وی افزود: پس از مدتی، نظارت های بانک مرکزی نشان داد برخی از این مؤسسات تحرک و تلاش لازم را برای انجام اصلاحات مورد نظر بانک مرکزی ندارند.

سیف گفت: تصمیم گرفته شد با حذف این مؤسسات از فهرست مؤسسات مورد تایید بانک مرکزی، هشدار جدی به مؤسسات داده شود.

رئیس شورای پول و اعتبار افزود: بعد از این که نام این موسسات از فهرست بانک مرکزی حذف شد، جلسات فشرده ای با مدیران آنها برگزار کردیم و خوشبختانه توانستیم به برنامه زمان بندی مناسبی دست یابیم و پیش بینی می‌ کنیم در چند روز آینده مجوز یکی از این مؤسسات صادر شود و نام آن در فهرست بانک مرکزی قرار گیرد.

سیف تأکید کرد: دیگر مؤسسات نیز طبق برنامه زمان بندی تعیین شده به دنبال تحقق شروط لازم هستند و امیدواریم هر چه زودتر شرایط لازم را محقق کنند.

رئیس کل بانک مرکزی به سپرده گذاران توصیه کرد در انتخاب بانک و مؤسسه ای که قصد دارند پول خود را در آن سپرده‌گذاری کنند تنها به نرخ سودی که به آنها تعلق می گیرد، توجه نکنند.

همواره این واقعیت را درنظر داشته باشند که سودهای نامتعارف دارای ریسک و نااطمینانی هایی است. بنابراین، پیش از سپرده گذاری باید نام آن بانک یا مؤسسه را در سایت بانک مرکزی کنترل کنند.

سیف افزود: بانک مرکزی در اینده بانک ها و مؤسسات اعتباری را بر اساس اصول حاکمیت شرکتی، اقلام و صورت های مالی، نرخ کفایت سرمایه و... رتبه بندی خواهد کرد و این رتبه بندی ها لازمه برخورداری از نظام بانکی مقتدر است.

رئیس کل بانک مرکزی در ادامه با تحلیل شرایط بازار ارز پس از آغاز اجرای توافق ژنو گفت: پرسش از آینده نرخ ارز و پیش بینی این نرخ اصولا منطقی و حرفه ای نیست چرا که بازار جهت گیری های خود را خواهد داشت و باید بانک مرکزی به وظیفه خود که همان صیانت از ثبات اقتصادی کشور است، عمل کند.

وی ادامه داد: بانک مرکزی با هرگونه نوسان که خلاف جهت گیری ها و اصول اقتصادی باشد و باثبات تلقی نشود، توافق ندارد اعم از اینکه جهت حرکتی قیمت ها کاهشی باشد یا افزایشی.

سیف اظهار داشت : بانک مرکزی تمام تلاش خود را به حفظ ثبات و آرامش در اقتصاد معطوف می کند و نباید اجازه دهیم اقتصاد ما که در ماه های اخیر خوشبختانه آرامش و ثبات خوبی را تجربه کرده است، دوباره متلاطم و دچار شوک های زودگذر شود.

سیف افزود : این ثبات ناشی از درک صحیح فعالان اقتصادی است و اگر بانک مرکزی اطلاعاتی داشته باشد که به جهت گیری درست فعالان اقتصادی کمک کند، آن را در اختیار بازار قرار خواهد داد.

وی گفت: گشایش های ارزی که قرار است اتفاق بیفتد، زمینه را برای رشد تولید و برون رفت از رکود فراهم می کند و تأثیری که این برون رفت در تقویت پول ملی ایجاد می کند، حتما قیمت ارز را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

سیف افزود : اما این تأثیرات به صورت شوک نخواهد بود و بروز علایم مثبت برون رفت از آن رکود ، خود را نشان می دهد. رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به پرسشی در مورد نرخ سود سپرده های بانکی در سال آینده گفت: با توجه به شرایط تورمی در حال حاضر نرخ های سود سپرده ها و تسهیلات ، متعادل است ، با وجود این که در تئوری ها گفته می شود باید رابطه مناسبی میان تورم و نرخ سود بانکی وجود داشته باشد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد : اما خوشبختانه در کشور ما به علت انتظار تورمی پایین ، نرخ سود بانکی در حاشیه ای پایین تر از نرخ تورم به تعادل رسیده که علامت بسیار خوبی است.

وی افزود : اگر هدف های تورمی سال 92 و 93 تحقق پیدا کند ، می تواند آثار مثبت بیشتری را بر انتظارات تورمی بگذارد و ثبات بیشتری را مشاهده کنیم.

برچسب ها: بیشترین سود بانکی ، موسسات بانکی غیر مجاز ، موسسات غیر مجاز از نظر بانک مرکزی ، نرخ سود بانکی ،
آخرین ویرایش: 25 بهمن 92 22:16

 

 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic